ШТРУДЛА СО ЏЕМ

За тесто: 500 гр. брашно (тип 500)
250 мл. млеко
100 мл. масло
2 јајца
1/2 коцка свеж квасец (25гр.)
1/2 лажичка сол
5 лажички шеќер


Полнење:
џем (по избор)


За премачкување на ролатот:
1 жолчка
неколку капки масло

Подготовка:
1.Во 250 мл. топло млеко, соединете го квасецот и додадете лажица шеќер и оставете да нарасне 15 минути. Додадете го останатиот квасецот, јајцата, маслото, шеќерот и солта во брашното. Изматете го тесто. Можете да го мешате со додатоци за тесто со миксер. Тестото измесете го на малку побрашнета површина.

2.Поделете го тестото на две парчиња (две тестенини), покријте го со крпа и оставете да нарасне 45 минути.

3. Тестото истенчете го колку можете повеќе, а потоа премачкајте ја целата површина на тестото со џем. Завиткајте го тестото и ставете го во подмачкана тава. Премачкајте ги ролните со жолчка кое содржи неколку капки масло. Печете околу 45 минути на 200 степени.

4. Готовата штрудла попрскајте ја малку со вода, покријте го и оставете го да се излади. Нанесете шеќер во прав врз штрудлите.