Соборот на Украинската православна црква прогласи целосна независност

/

Соборот на Украинската православна црква денеска изрази несогласување со ставот на рускиот патријарх и на цела Русија, Кирил во однос на конфликтот во Украина и усвои измени на уставот на УПЦ, што значи нејзина целосна независност.

„Ние не се согласуваме со ставот на московскиот патријарх Кирил… за војната“, се вели во соопштението на црквата по одржувањето на соборот фокусиран на руската „агресија“ против Украина, каде што прогласи „целосна независност и автономија на Украинската православна Црква“.

Соборот усвои соодветни измени на уставот за управување со УПС, што значи негова целосна независност и самостојност, се вели во соопштението објавено на веб-страницата на УПС.Извор: Zoom. mk

Претходна статија

Осомничените за измама при купување парцели за изградба на фотонапонски волтаици на распит во Кривичниот суд

Следна статија

Форум „Бугарски гласови за Европа“ се одржа во прес-клубот на БТА во Скопје

Најново од Вести