|

Сочуство од премиерот Ковачевски за загинатите во експлозијата во Истанбул

Премиерот Димитар Ковачевски упати сочуство до турскиот народ за загинатите во денешната експлозија во Истанбул.

-Упатувам длабоко сочуство до братскиот турски народ, до семејствата на загинатите, до градоначалникот на Истанбул и до турскиот претседател по денешната експлозија во срцето на Истанбул, напиша Ковачевски на Твитер.

Четири лица загинаа, а 38 се повредени во експлозијата што денеска се случи во најпознатата улица и пешачка авенија во Истанбул, Истиклал, изјави гувернерот на Истанбул, Али Јерликај.

Како што јави турската телевизија НТВ, експлозијата се случила нешто по 16 часот по локално време, кога улицата била преполна. 

Слични Објави