Софијанова и Васев биле во кабинет на министерот, ако не поднеле оставки, секако ќе биле разрешени

/

Директорката на Детската клиника Аспазија Софијанова и на Клиниката за Онкологија Нино Васев поднесоа оставки на барање на министерот за здравство Беким Сали. Како што објави Фокус, и доколку не поднеле оставки, тие секако ќе биле разрешени, бидејќи вакво нешто им било кажано кога биле на средба со Сали во неговиот кабинет.

Тоа била и првичната причина зошто двајцата први луѓе на скопските клиники веднаш се соогласиле на таквата можност.

„Фокус“ го контактираше и актуелниот министер, кој во изјава ни потврди дека оставките се дадени по негово барање.

-Во последниот период и на двете клиники имаше доста скандали поврзани со работата на директорите и поради тоа мораше да се преземе ваков чекор. На тој начин се создадоа и сомнежи околу нивната работа и затоа тие денес си поднесоа оставки и на нивно место ќе бидат назначени нови директори, вели Сали.Извор: Zoom. mkПретходна статија

Јаулески: Ќе поднесеме закон за субвенциониран студентски оброк за зголемување на субвенцијата од 120 на 160 денари

Следна статија

Ердоган: Можно референдумско изјаснување доколку Парламентот не одобри уставни измени

Најново од Вести