|

Спасувачка акција во Прилеп: две лица со „голф“ паднаа во река

Спасени се две лица кои со возило околу 13 часот паднале во река во Прилеп.

Лицата биле во автомобил од марката „голф“ и влетале во реката кај мостот „Кочо Рацин“.

„Од Регионалниот ЦУК Битола контактирале со ТППЕ Прилеп и добиле известување дека имаат екипа на лице место, како и од Итна медицинска помош Прилеп и дека во возилото имало две лица кои се извлечени. На терен, согласно ситуацијата, била излезена и полициска екиа од Полициската станица Прилеп“, соопшти Центарот за управување со кризи.

Едното од лицата е неповредено, додека другото било повредено, но надвор од животна опасност.

„Во возилото имало 2 лица, од кои едното лице се здобило со лесни телесни повреди и е пуштено на домашно лекување, додека другото лице е со тешки телесни повреди, но е вон животна опасност и веднаш е транспортирано со Брза помош во ЈЗУ Општа болница „Прилеп“, велат од ЦУК.

Фото: илустрацијаСлични Објави