СПОМЕНИКОТ НА ЗАГИНАТИТЕ БУГАРСКИ ТУРИСТИ ВО ОХРИД Е ВОЗОБНОВЕН- ГЕОРГИЕВСКИ ГО ОСУДИ ВАНДАЛСКИОТ ЧИН

//

Градоначалникот денеска информираше дека по налог на Општина Охрид, службите на ЈП „Градски гробишта“ поставија нова плоча со натпис на споменикот „Солза на Роза“.

„Во мое лично име и во името на Општина Охрид упатувам јавна осуда до несовесните граѓани кои во текот на претходните денови извршиле оштетување на споменикот ‘Солза на Роза’, кој беше поставен годинава по повод одбележувањето на единаесет годишнината од несреќата на бродот ‘Илинден’ во која загинаа 15 бугарски туристи“, се наведува во објавата на градоначалникот Константин Георгие на социјалните мрежи.

Претходна статија

ФИЛИПЧЕ ВЕТИ 4 МОДУЛАРНИ БОЛНИЦИ ДО КРАЈОТ НА ГОДИНАТА-ПОГЛЕДНЕТЕ КАДЕ ЌЕ СЕ ГРАДАТ

Следна статија

ПОРАНЕШЕН ПРЕТСЕДАТЕЛ НА ХОНДУРАС УАПСЕН НА АЕРОДРОМ СО ТОРБА ПОЛНА ПАРИ

Најново од Вести