Средба на министрите за земјоделство на Северна Македонија и Бугарија

/

На покана на министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски денеска во Скопје ќе престојува бугарскиот министер за земјоделство Јавор Гечев.

Според најавите на средбата на Николовски и Гечев ќе стане збор за конкретните чекори за спроведување на Меморандумот за разбирање, што двете министерства го потпишаа во јануари годинава.

Денеска во Скопје ќе престојува и бугарскиот министер за култура Велислав Минеков, кој, како што е најавено, ќе присуствува на свеченото отворање на новите простории на Културно-информативниот центар на Бугарија.

Во рамки на напорите за зајакнување на меѓусебната соработка неделава во Скопје престојуваше и бугарската министерка за животна средина и води Росица Карамфилова, која имаше средба со министерот за животна средина и просторно планирање Насер Нуредини, со кога разговараше за повеќе теми поврзани со координација на активностите во делот на животната средина, со посебен акцент на споделување на искуства и експертиза во транспонирање и примена на европското законодавство во областа на екологијата, особено во преговарачкиот претприемен процес на земјава со ЕУ, поконкретно во преговорите од Поглавјето 27 – Животна средина и клима.Извор: Zoom. mk

Претходна статија

Вархеји: БиХ би можела да добие кандидатски статус следниот месец

Следна статија

Северна Македонија стана членка на GFCE, светска мрежа за интернационална соработка и градење на капацитети за кибер безбедност

Најново од Вести

Историскиот музеј во Благоевград ќе претстави две монографии, за ВМРО и за улогата на активните жени во бугарските заедници во Македонија и Одринска Тракија

Во Регионалниот историски музеј – Благоевград денеска ќе бидат претставени две монографии на д-р Елена Александрова,