СРЕДБА НА ЗМНР АНДРЕЈ ЖЕРНОВСКИ СО АМБАСАДОРОТ НА СОЕДИНЕТИТЕ АМЕРИКАНСКИ ДРЖАВИ ВО РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА, ЏЕС БЕЈЛИ

//

Заменик министерот за надворешни работи, Андреј Жерновски, оствари куртоазна средба со амбасадорот на Соединетите Американски Држави во Република Македонија, Џес Бејли.

Соговорниците го нагласија задоволството од континуираниот и конструктивен билатерален политички дијалог помеѓу Република Македонија и САД, базиран на традиционалното пријателство и стратегиското партнерство меѓу двете земји.

Заменик Министерот Жерновски подвлече дека Владата на Република Македонија останува трајно посветена на заложбите за стабилност, мир и просперитет на Регионот, со јасна перспектива за негова европска и евро-атлантска интеграција. ЗМНР Жерновски ги истакна реформските постигнувања и активности во контекст на интегративните процеси на нашата држава, со акцент на очекувањата за уште позасилена поддршка од САД во пресрет на јулскиот Самит на НАТО и ефектуирање на поканата за членство на нашата држава во Алијансата.На средбата беа разменети мислења и за политичките состојби во Република Македонија и Регионот, како и за актуелните глобални предизвици.

Претходна статија

ГДУ НА КОНФЕРЕНЦИЈА ЗА ИНТЕГРАЦИЈА НА РЕГИОНОТ ВО ЕУ

Следна статија

ВМРО-ДПМНЕ: МАКЕДОНИЈА СЕ СООЧУВА СО НАЦИОНАЛНА КАТАСТРОФА И НА ПОЛИТИЧКИ И НА НАЦИОНАЛЕН ПЛАН ЗАРАДИ АНТИДРЖАВНИТЕ ПОЛИТИКИ НА ЗОРАН КОТЕ ЗАЕВ

Најново од Вести