СТЕЈТ ДЕПАРТМЕНТ: САД ЈА ПРОДОЛЖУВААТ БОРБАТА ПРОТИВ ИД

//

САД сакаат да ја зајакнат коалицијата која се бори против т.н. Исламска држава (ИД) во североисточна Сирија, изјави неименуван висок функционер од Стејт департментот.

Тој вели дека американскиот претседател Доналд Трамп, кој на 6 октомври најави повлекување на американските сили од северна Сирија, со тоа не наговестил дека Вашингтон се откажува од борбата против терористичката организација.

Трамп во неделата објави дека Ел Багдади е убиен за време на рацијата на американската армија во северна Сирија, откако се разнесе со експлозив во тунел.Извор: МакфаксПретходна статија

ПЕНДАРОВСКИ ЗА АЛ ЏЕЗИРА: ЗА НАС НЕ ПОСТОИ ПОДОБРА АЛТЕРНАТИВА ОД ИНТЕГРАЦИЈАТА ВО ЕУ

Следна статија

ЗАЕВ ОЧЕКУВА ИСТРАГАТА ДА ПОКАЖЕ КАДЕ Е ИГОР СПАСОВ

Најново од Вести