|

СЗО нема контакт со болниците во Газа

Светската здравствена организација (СЗО) не е во контакт со својот персонал и здравствените установи во Газа, напиша шефот на СЗО Тедрос Аданом Гебрејесус во објава на платформата за социјалните медиуми Х, порано позната како Твитер.

„Затемнувањето исто така го оневозможува амбулантното возило да стигне до повредените“, рече Тедрос.

„Евакуацијата на пациентите не е можна во такви околности, ниту да се најде безбедно засолниште“, рече тој.

Слични Објави