|

Телото на Навални предадено на мајка му

Телото на водечкиот руски опозициски лидер Алексеј Навални е вратено на неговата мајка, изјави неговата портпаролка.

Оваа информација доаѓа откако наводно на мајката на Навални и било кажано да се согласи на „тајно погребување“ или тој ќе биде погребан во затворската колонија каде што починал.

Во објава на X Network, портпаролката на Навални, Кира Јармиш, им се заблагодари на сите кои побараа враќање на неговото тело.

„Погребот допрва треба да се одржи“, напиша таа. „Не знаеме дали властите ќе се мешаат да го спроведат на начин како што сака семејството и како што заслужува Алексеј“.

Претходно во саботата, вдовицата на Навални, Јулија, го обвини рускиот претседател Владимир Путин дека телото на нејзиниот покоен сопруг го држи во „заложник“.Слични Објави