ТРАМП ВО ПРВОТО ОБРАЌАЊЕ ПО ПОРАЗОТ: ВАКЦИНАТА ПРОТИВ КОВИД-19 ДОСТАПНА ВО АПРИЛ

//

Американскиот претседател Доналд Трамп се појави во јавноста за прв пат по поразот на претседателските избори, зборувајќи на прес-конференција за вакцината против Ковид-19. Трамп зборуваше за операцијата Warp Speed, која ја координира стратегијата на владата за добивање брза и ефикасна вакцина против коронавирусот.

Во своето прво обраќање по изборите, претседателот во заминување Трамп изјави дека Соединетите држави нема да одат во „заклучување“ и дека очекува вакцините против Ковид-19 да бидат достапни на населението од април. Тој вели дека лекарите на првата линија, старите лица и Американците од групата со висок ризик ќе можат да се вакцинираат во наредните недели.

„Исклучок ќе биде Њујорк, чиј гувернер рече дека не верува во одобрената вакцина од администрацијата на Трамп, така што вакцината ќе биде испратена во тој град кога ќе биде готова“, рече Трамп.

Трамп ја започна конференцијата пофалувајќи го успехот на операцијата „Брзина на искривување“.

„Никогаш не е постигнат толку брз медицински напредок од овој обем или големина“, рече тој, признавајќи го управувањето со развојот на вакцините, објави Би-Би-Си.

За потсетување, американскиот производител на лекови „Pfizer“ објави дека нивната вакцина против ковид-19 е повеќе од 90 проценти поефикасна и со тоа започна бран оптимизам ширум светот. „Pfizer“ не доби средства од операцијата „Warp Speed“ за истражување, но потпиша договор за распределба на дозите преку програмата.Трамп повторно го нарече Ковид-19 „кинески вирус“, нешто што Трамп го повторува уште од почетокот на пандемијата, бидејќи вирусот за прв пат беше откриен во Кина.

За време на своето обраќање, Трамп повтори дека САД имаат најголем број случаи, само затоа што повеќето луѓе се тестираат за коронавирусот. Тој исто така изјави дека неговата администрација „нема да дозволи заклучување под никакви околности“.

„Според некои проценки, заклучувањето на државата чини 50 милиони долари на ден и стотици илјади изгубени работни места секој ден“, рече тој.

Здравствените експерти се загрижени дека одбивањето на Трамп да преземе агресивна акција за пандемијата или да се координира со тимот на новоизбраниот претседател eо Бајден во текот на последните два месеци од неговото претседателствување само ќе го влоши ефектот на вирусот и ќе ја блокира можноста на земјата за брза дистрибуција на вакцината следната година.Претходна статија

ОСМАНИ ЌЕ РЕФЕРИРА ЗА ПРЕГОВОРИТЕ СО БУГАРИЈА

Следна статија

СО ПОМОШ ОД САД ЌЕ СЕ ПРОШИРАТ КАПАЦИТЕТИТЕ НА КЛИНИКАТА ЗА ХЕМАТОЛОГИЈА

Најново од Вести