Трифонов со коментар за резултатите од пописот: Додека РС Македонија не стане нормална европска земја, за каква што има претензии дека е, ќе си остане само дел од Западен Балкан

//

Повеќе од 100 илјади државјани на РС Македонија ги докажале своите бугарски корени во Бугарија, а во РС Македонија се плашат да се наречат „Бугари“. Ова во пост на социјалната мрежа Facebook го напиша Слави Трифонов, лидер на партијата „Има таков народ“, која е дел од владејачката коалиција во Бугарија.

Трифонов во постот го коментира официјалниот број на попишани Бугари во РС Македонија кој изнесува 3504 луѓе и го поставува реторичкото прашање, зошто во една нормална европска земја, за каква што РС Македонија има претензии дека е, еден човек би се плашел да каже каков е, и дава одговор „затоа што тоа не е нормална европска земја“.

„Зборувам по патот на логиката- ако РС Македонија сака да биде нормална европска земја, т. е. да биде дел од ЕУ, нејзините државјани би требало да можат слободно да се самоопределат и нивните права не треба да бидат негирани. Мојот став е дека, додека тоа не се случи, РС Македонија ќе си остане само дел од земјите во Западен Балкан“, пишува Трифонов.Претходна статија

Регистрирани нови 294 случаи на Ковид-19 и 6 починати лица

Следна статија

Бројките поразувачки, „Белата чума“ ја празни Македонија

Најново од Вести

Ковачев: На местото на спомениците на окупаторската Црвена армија во Софија и во Пловдив да се постават споменици на Левски, Ботев, Гоце Делчев, Тодор Александров и Ванчо Михајлов

Бугарскиот европратеник од редовите на ГЕРБ-СДС Андреј Ковачев, даде интересна идеја за тоа што треба да