|

Уапсена жена за обид за убиство на Зеленски, безбедносните служби на Украина тврдат дека е руски шпион

Безбедносните служби на Украина (СБУ) објавија дека уапсиле руски шпион кој „примил руски напад врз регионот на Миколаев за време на посетата на претседателот на Украина Володимир Зеленски“, пренесе Си-Ен-Ен.

Во пресрет на неодамнешното патување на Володимир Зеленски во регионот на Николаев, наводниот шпион наводно собирал разузнавачки информации за неговата посета.

Зеленски го посети тој регион на крајот на јули.

СБУ објави дека наводниот заговорник „се обидел да го одреди времето и списокот на локации на приближната рута на претседателот на Украина на територијата на регионот“.

Сепак, агентите на SBU добиле  информации за „субверзивните активности“ на осомничениот и активирале дополнителни безбедносни мерки.

Со следење на комуникациите, СБУ утврдиле дека се работи за жена и дека таа имала задача и да ја идентификува локацијата на системите за електронско војување и складиштата за муниција на вооружените сили.

Според истрагата, таа била жител на Очаков на југот на Украина и поранешна продавачка во воена продавница на територијата на една од воените единици во регионот.

Таа, наводно, патувала низ територијата на областа и ги снимила локациите на украинските објекти.

Слични Објави