|

Уапсено лице од Арачиново за инволвираност во транспорт на 100 кг марихуана

На 25.08.2022 од страна на полициски службеници од Биро за Јавна Безбедност -Одделот за Криминалистичка Полиција, Сектор за недозволена трговија со дрога, оружје и опасни материи, Единица за недозволена трговија со дрога во координација со полициски службеници од СВР Куманово во с.Никуштак, Куманово лишен е од слобода С.И. (40) од с.Арачиново, Скопје.

Лицето е лишено од слобода како резултат на спроведена истрага со јавен обвинител од Основно јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција за случај на заплена на 100 кг наркотична дрога марихуана на 31.03.2022 во Штип.

Во рамките на истрагата обезбедени се материјални докази за инволвираноста на наведеното лице во случајот. Во координација со СВР Скопје ЕНТДО и интервентна полиција, по претходна издадена наредба од Судија на претходна постапка од Основен кривичен суд Скопје бил извршен претрес во неговиот дом во село Арачиново, при што биле пронајдени мобилни телефони и сим картички.

Денеска (26.08.2022) по поднесен предлог од страна на надлежниот Јавен Обвинител од ОЈО за ГОКК до Судија на претходна постапка од Основен кривичен суд Скопје на лицето С.И. му е изречена мерка притвор во траење од 30 дена и истиот е спроведен во истражен затвор Скопје.Слични Објави