|

Украина: Уништивме два руски бомбардери во напад на аеродром

Украина тврди дека уништила два руски бомбардери во вчерашните напади на аеродром.

„Два се уништени, два не може да се поправат“, изјави шефот на украинската разузнавачка служба Кирило Буданов во синоќешното интервју за украинското радио.

Тој додаде дека можеби е погоден и петтиот руски авион, но не потврди точно каде и кога се случиле нападите.

Руските власти пријавија серија напади на аеродроми во текот на изминатата недела, вклучително и Солци во Новгородската област во саботата и Шајковка во регионот Калуга во понеделникот.

Британското разузнавање тврди дека Русија најверојатно изгубила суперсоничен бомбардер со долг дострел Ту-22М3 способен да носи нуклеарно оружје.

Слични Објави