|

Украински дрон погоди фабрика што изработува делови од ракетите „Искендер“ во Русија

Силна експлозија одекна во фабриката Кремниј Ел во Брјанск, западна Русија, објавија локалните медиуми.

Гувернерот на Брјанск, Александер Богомаз потврди дека фабриката била нападната со дрон камиказа.

Russian media report that the largest microelectronics factory in Russia is on fire.

Kremniy El in Bryansk is the main producer of microelectronics used in military equipment. pic.twitter.com/kn378lyadR

— Anton Gerashchenko (@Gerashchenko_en) September 7, 2023

Кремниј Ел е една од најголемите фабрики за микроелектроника во Русија, каде се произведуваат и делови за производство на рускиот оперативно-тактички балистички систем Искeндер.Слични Објави