Усрула фон дер Лајен: Го поздравувам позитивниот моментум помеѓу Бугарија и Северна Македонија

/

Го поздравувам позитивниот моментум помеѓу Бугарија и Северна Македонија, објави денеска на Твитер претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен по трилатералната средба со претседателите на Северна Македонија и Бугарија, Стево Пендаровски и Румен Радев во Софија.

– Тоа доведе до почеток на процесот на пристапни преговори со Северна Македонија. Сега, исто така, тоа може да води до добра соработка за доброто на луѓето, на пример за енергија, наведе Фон дер Лајен во твитот проследен со видео снимка од средбата со Пендаровски и Радев. Претходна статија

Пендаровски – Радев: Заложба за проширување на соработката во повеќе области од заемен интерес

Следна статија

Пендаровски: При извоз на струја во земјава Бугарија мора да ги почитува европските правила

Најново од Вести