Утре прелети на воени воздухоплови Б52 над Скопје

/

Утре во 14:35 часот, Воздухопловните сили на САД во Европа и Африка ќе извршат прелети над Скопје со два воени воздухоплови од типот Б52.

Прелетите на воздухопловите го демонстрираат силното сојузништво во НАТО и претставуваат гарант за целата Евроатланска област вклучувајќи ја и Северна Македонија.Со цел да ја прикажат посветеноста и гаранцијата на сигурноста кон балканските сојузници и партнери на НАТО, Воздухопловните сили на САД во текот на денот освен над македонското небо ќе извршат прелети и над Хрватска, Црна Гора и Албанија.

Претходна статија

Несреќа во Куманово – деца се качувале на паркирани вагони, едно е повредено од струен удар

Следна статија

Зијадин Села поднесе оставка од функцијата претседател на АА

Најново од Вести