|

Велика Британија се подготвува за крунисувањето на Чарлс Трети

Крунисувањето на кралот Чарлс и кралицата Камила ќе се случи за само три дена, а персоналот на кралското семејство и палатата неуморно работи за да се осигура дека сè ќе биде совршено во сабота.

Пред саботниот настан, Чарлс има преполн дневник обврски и состаноци од висок профил со светски лидери, од кои многумина отпатувале во Обединетото Кралство за да бидат во конгрегацијата за службата во Вестминстерската опатија.

Десетици светски лидери и шефови на држави се поканети на историската церемонија, додека милиони се очекува да ја гледаат на телевизија.

Денес, монархот и другите членови на кралското семејство ќе бидат домаќини на првата „Гарден парти“ во годината, пречекувајќи ги гостите во Бакингемската палата попладне со чај и колачи.

Во меѓувреме, во САД, принцот Хари ќе се подготвува да се врати во својата татковина за настанот.

Постои загриженост за безбедноста на големиот ден, откако чаури од сачмарка беа фрлени во дворот на Бакингемската палата.

Говорејќи потоа, министерот за внатрешни работи Том Тугендат рече дека настанот ќе вклучи една од најважните безбедносни операции што некогаш биле преземени во земјата.

Исто така, постојат одредени грижи за времето за викендот, во кој многу луѓе ќе се соберат заедно со своите соседи на улични забави, бидејќи метереолозите предвидуваат дожд на големиот ден на кралот.

Слични Објави