| |

(Видео) Бучковски: Имаме предлог-решение за препрочитувањето на историјата, барањето на заеднички личности и усогласувањето на учебниците

Очекувам со новата влада искрено и пријателски да го најдеме она што ни недостига многу малку, последниот елемент во еден голем договор. Според мене, тоа мора да се направи на европски начин. Ова во интервју за БГНЕС го изјави Владо Бучковски, специјален пратеник на РС Македонија за преговорите со Бугарија.

Тој призна дека процесот на србизација на РС Македонија е долг и работите не можат да се сменат преку ноќ.

„Процесот на србизација, како што вие го нарекувате, траеше долго. PCM е независна веќе 30 години. Но, да не заборавиме дека од 1941 до 1991 година бевме дел од Југословенската федерација. Свесни сме дека работите не можат да се променат преку ноќ. „Договорот за пријателство го видов како дополнителна можност за исправање на дел од неправдите што политичарите им ги нанесоа во изминатиот век на двата најблиски народи во овој дел од Европа“, рече Бучковски.

На прашањето зошто РСМ се обидува да го смени идентитетот на починатите лица кои тврделе дека се Бугари, Бучковски рече: Дел од проблемот што го имаме е почитувањето на нашето заедничко минато. Го разбирам вашето прашање. Вие сте еден од новинарите кои ја признаваат реалноста, го признаваат нашиот идентитет. Врз основа на ова, со градење на оваа доверба, многу побрзо ќе се справиме со навредите нанесени од поединци. Ова не е официјална политика на нашата држава – да правиме инциденти кои предизвикуваат штета. Државата е подготвена да реагира за да не се повторат слични работи кои се забележани во последно време по блокадата на Бугарија, која всушност доведе до замрзнување на односите, кои во 2017 година беа во подем.

Според него, Бугарија треба да го искористи ова и следниот месец додека Зоран Заев се уште е на власт, да направи напредок.

„Тој вложи многу во нашето пријателство и соработка. Другата опција е неизвесноста. Во политиката работите се менуваат преку ноќ. „Разбирам зошто претседателот Румен Радев и бугарската влада сакаат дополнителни гаранции за да не се вратиме назад во случај на промена на власта“, рече специјалниот пратеник.

Според него, процесот е неповратен. Тој посочи дека експертите од двете министерства за надворешни работи, како и самите министри Светлан Стоев и Бујар Османи, во последните месеци имаат чести средби. Тие работеа на изнаоѓање решение за пакетот 5 + 1 предложен од претседателот Румен Радев, кој се однесуваше и на човековите права на Бугарите во РСМ.

„Тешка битка е, но ќе победиме. Ова им го должиме на генерациите од минатото кои заедно градеа мостови. Така вели нашиот договор: заедничката иднина треба да биде наш мост. Сето тоа го правиме за идните генерации, вклучително и препрочитување на историјата, барање заеднички настани и личности кои не поврзуваат, усогласување на учебниците. Ова е дел од пакетот што се преговара и македонската страна има предлог решение“, рече Владо Бучковски.

Според него, наоѓањето решение ќе ги направи посилни и двата народа. Тој истакна дека Софија мора да биде свесна дека нашиот проблем веќе не е билатерален, туку регионален, бидејќи Албанија застанува на патот за ЕУ.

„Тоа исто така има големи геополитички импликации за јужното крило на НАТО. Ова е една од причините зошто покрај ЕУ и САД се толку заинтересирани. Тие се и ваш и наш геостратешки партнер“, рече Бучковски.

Според него, Македонците се разочарани од ЕУ бидејќи платиле превисока цена – промена на името, Уставот, одржување референдум.

На прашањето на БГНЕС кога за повеќе од година и пол конечно РСМ ќе има амбасадор во Софија, Бучковски рече: Во тек е координација меѓу претседателот, Владата и МНР. Немаме ниту амбасадор во Србија и Турција. Една од причините зошто сум толку често во Софија е да не ја почувствувам оваа празнина и недостатокот на амбасадор да не биде главната пречка во односите меѓу двете земји.Слични Објави