|

(Видео) Чадот од пожарите покри речиси половина од Грција, стигна и до Тасос и Халкидики

Чадот од големите пожари, кои изминативе денови ги зафатија Александрополис, Беотија и Евија, стигна до многу делови на Грција.

Чадот стигна до Јонските Острови. На социјалните мрежи кружат драматични слики од Итака, Кефалонија и од Лефкада. Некои локални медиуми јавуваат и дека чадот стигнал до Тасос и Халкидики.

Како што пишува „Прототема.гр“, чадот покри речиси половина од Грција.

#Αλεξανδρουπολη #φωτιά Μαύρισε ο ουρανός και στη Σαμοθράκη pic.twitter.com/mWF8PANKu1

— Elena Mosxou (@ElenaMosxou) August 21, 2023

На сликата на европскиот сателит METEOSAT-11 може да се видат јачината и размерите на шумските пожари што моментно се активни.

Φωτιές: 110.000 τετρ. χιλιόμετρα καλύπτει ο καπνός από τις πυρκαγιές το πρωί της Τρίτης https://t.co/TfZpOvJHn9

— Protothema.gr (@protothema) August 22, 2023

На сликата се гледа густ чад, кој го покри небото на неколку региони на Грција.

Поточно, чад може да се забележи над северниот и централниот дел на Егејското Море поради шумските пожари во Еврос и Родопи, како и пожарите над Беотија.

Чадот од пожарот во областа Еврос достигна околу 950 километри југозападно покривајќи површина од речиси 110.000 квадратни метри.

Слични Објави