(Видео) Чавдар Стефанов: Она што се случи со Дугина е резултат на внатрешните противречности во Русија

//

Организацијата која ја презеде одговорноста за обидот врз Дарја Дугина е изненадување за мене, бидејќи таа е непозната и немам слушнато со неа. Ова го изјави новинарот Чавдар Стефнов, поранешен дописник на БНР од Москва, за Евроњуз Бугарија.

Поранешниот пратеник Илја Пономарјов, коj во моментов се наоѓа во Украина, е првиот и единствен руски пратеник што гласаше во руската Дума против анексијата на Крим во март 2014 година.

Тој рече дека едноставно бил замолен да го прочита овој манифест. Од герилската организација велат дека тие не се терористи, но се подготвени да се борат со оружје во рака против оние кои ја узурпирале власта во Русија. Го нарекуваат Путин узурпатор, човек кој ја води Русија кон уништување и сакаат да ја спасат Русија од уништување.

Велат дека нивна мета е и секој од највисоките функционери кои ја водат војната во Украина. И Путин може да биде цел, ако успеат да дојдат до него.

Внимателно ги прочитав официјалните медиуми и во Русија и во Украина и никаде немаше збор за овој манифест или кој ја презема одговорноста. Разбирливо е – за Русија е важно да не се шири веста дека нешто се случува. За Украина ситуацијата е деликатна. Синоќешната руска пропаганда беше насочена директно кон Украина како виновник за обидот врз 29-годишната девојка. И има секакви изјави на кои мора да се даде достоен одговор. Тоа ќе се одрази на двете страни – дали на бојното поле или на некој друг начин, не можам да предвидам, рече новинаротОна што се случи со Дугин и неговата ќерка е резултат на тоа што во самата Русија има политички противречности и тие ќе се интензивираат, заедно со руските неуспеси на фронтот. Доколку преовладаат конзервативците, тоа значи дека до крајот на месецот или почетокот на следниот ќе започне мобилизација во Русија. Тоа значи уште поголемо заострување на диктатурата и воведување на тотална диктатура, вели Стефанов.

Претходна статија

Градот Сопот- центар на бугарштината

Следна статија

Бугарите во Албанија бараат итна средба со претседателот на Бугарија Румен Радев

Најново од Вести