|

Десетици илјади луѓе излегоа на улиците на Будимпешта на протест против Орбан

Десетици илјади луѓе протестираа денеска против владата на Виктор Орбан во центарот на Будимпешта, предводени од адвокат кој порано бил близок до владата и неодамна започна политичко движење против владеењето на Орбан. Демонстрантите дојдоа во Собранието на невообичаено топло пролетно време, а дел од нив извикуваа „Не се плашиме“ и „Орбан, оставка!“

Многумина ги носеа црвено-бело-зелените национални бои или го носеа националното знаме, симболи кои партијата на Орбан ги користеше како свои во последните две децении. „Ова се националните бои на Унгарија, а не боите на владата“, рече 24-годишната Лејла, која отпатува за Будимпешта од Сопрон, град на границата со Австрија.

Протестот беше предводен од Петер Маѓар (43), поранешен сопруг на министерката за правда на Орбан, Џудит Варга, кој планира да основа своја партија. Тројца демонстранти интервјуирани од Ројтерс рекоа дека ги привлекува Маѓар бидејќи тој бил близок со владата на Орбан и има внатрешно знаење за тоа како функционира.

„Знаевме дека има корупција, но тој тоа го кажува како инсајдерски и ни го потврди тоа“, рече Зузана Сигети, 46-годишна здравствена работничка, носејќи унгарско знаме. Таа рече дека е загрижена за образовниот и здравствениот систем и корупцијата. „Верувам дека ќе има промени“, рече таа.

Маѓар стана познат во февруари кога даде запаливи изјави за внатрешните работи на владата. Тој го обвини Антал Роган, шеф на кабинетот на премиерот, дека водел централизирана пропагандна машина. Тој објави и снимка од разговор со неговата поранешна сопруга во која Варга детално го опишува обидот на висок соработник на шефот на кабинетот на Орбан да се вмеша во случај со поткуп. Обвинителите сега ги истражуваат наводите од видеото.

Истрагата се одвива во политички чувствителен период за Орбан пред изборите за Европскиот парламент во јуни и по скандалот во февруари со помилувањето на човек осуден за сексуална злоупотреба на деца, што доведе до оставка на поранешниот претседател и Варга.

Според анкетата на Медијана, објавена од неделникот ХВГ во средината на март, 68 отсто од гласачите слушнале дека Маѓар влегол во политичката арена, а 13 отсто од нив веројатно ќе ја поддржат неговата партија.Слични Објави