(ВИДЕО) ДЕТЕ ЗАГИНА ВО ЗЕМЈОТРЕСОТ ВО ПЕТРИЊА, ПОД РУШЕВИНИТЕ СЕ СЛУШААТ ПОВИЦИ ЗА ПОМОШ

Силен земјотрес и денеска ја погоди Хрватска, а епицентарот на потресот со јачина од 6,3 степени повторно беше во близина на градот Петриња, иако беше силно почувствуван низ цела Хрватска, па и во поширокиот регион.

loading...

Сите служби во хрватскиот град кој е најпогоден од потресот се мобилизирани и на терен за да им помогнат на граѓаните.

„Вресоци и извици се слушаат на снимките на телевизијата Н1, чии репортери се јавуваат во живо“, пренесува порталот „Индекс“, а според првичните податоци, сцените се страшни и има повредени и загинати.

Во Петриња има сериозна материјална штета.

loading...

„Извлекуваме луѓе од автомобили, не знаеме дали има многу мртви и ранети, слушнав дека се урнала градинката, но, за среќа, немаше деца во неа“, рече во првична изјава градоначалникот на Петриња, Даринко Думбовиќ, кој потврди дека во потресот загинало едно дете, а дека на неговата мајка ѝсе пружа помош.„Постои општа паника, луѓето ги бараат своите“, додаде тој, повикувајќи секој што може да помогне на Петриња, особено професионалните пожарникари и армијата.

Извор: Макфакс