|

(Видео) Дури 10.000 луѓе се водат за исчезнати во Либија

Околу 10.000 луѓе се водат како исчезнати по големите поплави во Либија, изјави претставник на Меѓународната федерација на Црвениот крст и Црвената полумесечина (IFRC).

The devastation is as far as the eye can reach. #Derna desperately needs international assistance! Estimates are rising into the thousands of dead. #Libya pic.twitter.com/OgPrTXVmqv

— Anas El Gomati (@AGomati) September 12, 2023

„Од нашите независни извори на информации, можеме да потврдиме дека бројот на исчезнати достигна 10.000 досега“, рече Тамер Рамадан, шеф на делегацијата на IFRC во Либија.

Deadly storm winds and heavy floods hit #Libya over the past two days, with estimates of fatalities ranging from hundreds to thousands of people.

FRANCE 24’s @ClemenceWaller has this report. pic.twitter.com/4NFwvUIiRG

— FRANCE 24 English (@France24_en) September 12, 2023

Поплавите и свлечиштата предизвикани од силниот дожд уништија многу патишта и куќи. Најтешко беше погодено пристаништето Дерна, најголем дел под вода откако се урнаа две брани и четири моста.

„Бројот на загинати е огромен и може да достигне илјадници“, додаде Рамадан.

Повеќе од 1.000 тела се пронајдени во источниот либиски град Дерна, изјави министер од источната влада, додавајќи дека конечниот биланс на загинати се очекува да биде многу висок.

„Се вратив од Дерна. Катастрофално е. Телата лежат насекаде – во морето, во долините, под зградите“, изјави за Ројтерс по телефон Хихем Шкуат, министер за цивилна авијација и член на Комитетот за вонредни ситуации.Слични Објави