(ВИДЕО) ГРАДОНАЧАЛНИК НА СОФИСКА ОПШТИНА БРАНИ ГРАФИТ СО ПОЛКОВНИК ДРАНГОВ

//

Германската амбасада во Софија испратила предлог до софиската општина „Изгрев“ на местото каде што се наоѓа графитот со полковник Борис Дрангов да бидат нацртани европски симболи во чест на председателството на Германија со ЕУ, јавува бугарската телевизија „Бугарија On Air“.

Графитот со ликот на родениот во Скопје, голем македонски комита и бугарски офицер е нацртан пред 7 години во софиската населба „Дианабад“ од непознат автор.

„Полковникот нема да биде избришан! Ќе дадеме друг предлог на германската амбасада. Ако тие се согласат-добро, ако не, нека се живи и здрави“, изјави за „Бугарија On Air“ градоначалникот на општина Изгрев, д-р Делјан Георгиев.Повеќе во видеото:Претходна статија

ЗАЕВ: НЕ СМЕ ДАЛЕКУ ОД ДОГОВОР СО БУГАРИЈА, БАРАМЕ РЕШЕНИЈА НЕ ОТСТАПКИ

Следна статија

(ВИДЕО) ЈОТОВА: БУГАРИЈА НЕМА ДА ПОПУШТИ ОД СВОИТЕ ЦРВЕНИ ЛИНИИ ВО ОДНОС НА МАКЕДОНИЈА

Најново од Вести