(ВИДЕО) ИЛЈАДНИЦИ ЕВАКУИРАНИ, 12 ЛИЦА ХОСПИТАЛИЗИРАНИ ПО ЕКСПЛОЗИИТЕ ВО СКЛАДИШТЕ ЗА ОРУЖЈЕ ВО СИБИР

/

Дванаесет лица се хоспитализирани откако серија експлозии избувнаа во складиште со оружје во руска воена база во Сибир, предизвикувајќи масовна евакуација на жителите во радиус од 20 километри. Министерството за одбрана на Русија испратило 14 роботи со далечинско управување за да помогнат во борбата против пожарот во воената база.

Експлозиите на муниција траеја околу 10 часа, откако пожар избувна на локации на кои се чувале 40.000 куршуми. Локалните власти во областа Ашинск соопштија дека 11.000 луѓе биле евакуирани од населбите во околината.Извор: Макфакс

Претходна статија

МАКЕДОНИЈА ВЛЕГУВА ВО ПОРТОКАЛОВА ФАЗА-ПЕКОЛНИ ТЕМПЕРАТУРИ

Следна статија

Г-НЕ СПАСОВСКИ, НАМЕСТО ДА СЕ ФАЛИТЕ СО РАСТОТ НА БДП, КАЖЕТЕ ЈА ВИСТИНАТА ЗА БЕГСТВОТО НА ГРУЕВСКИ

Најново од Вести