(ВИДЕО) ИМА 5000 ПАТИ ПОГОЛЕМА ВЕРОЈАТНОСТ ДА УМРЕТЕ ОД КОВИД-19, ОТКОЛКУ ОД ВАКЦИНАТА ПРОТИВ ВИРУСОТ

//

Појавата на згрутчување на крвта по вакцинацијата со АстраЗенека припаѓа кон „ултраретките случаи“, вели во интевју за бугарската телевизија BG OnAir, бугарскиот претставник во Европската агенција за лекови, проф. д-р Илко Гетов.

“Смртните случаи од овие проблеми се 18. Ако повторно го пресметаме ризикот од смрт од КОВИД-19 со умирање од вакцина, веројатноста да умрете од Ковид е 5000 пати поголема. Далеку е поефикасно да се добие вакцина отколку да се умре. Се разбира, овие случаи се забележани кај поголема популација, фреквенцијата е околу 0,7, што е прениска и припаѓа на таканаречените ултра ретки ситуации “, вели проф. Гетов.Претходна статија

ПОЧИНА ПРИНЦОТ ФИЛИП-СОПРУГ НА КРАЛИЦАТА ЕЛИЗАБЕТА

Следна статија

Љ. НЕШКОВ (БГНЕС): „ЛАЖНИТЕ ПАТРИОТИ ВО СКОПЈЕ ЌЕ ЖАЛАТ ЗА БОРИСОВ, ЗАХАРИЕВА И КАРАКАЧАНОВ“

Најново од Вести