(Видео)Кирил Илиев: Комунистичкиот наратив дека Бугарија била фашистичка земја треба да биде прекинат

//

Комунистичкиот наратив дека Бугарија била фашистичка земја треба да биде прекинат. Сега со билатералниот протокол имаме шанса да го направиме тоа. Оваа формулација треба да стане дел од протоколот. Ова за бугарската Нова Телевизија го изјави младиот бугарски историчар и уредник во бугарскиот сајт Дивидент Кирил Илиев.

Кирил Илиев и Костадин Филипов, долгогодишен дописник на БНТ,БТА и БНР од Скопје го коментираа т.нар. „француски предлог“ за кревање на ветото од страна на Бугарија за почеток на преговорите на РС Македонија со ЕУ.

Филипов од своја страна изјави дека многу пати повикувал бугарските политичари да изградат консензус во однос на прашањето за РС Македонија и додаде дека во споредба со португалскиот предлог од мината година францускиот предлог бил далеку подобар за Бугарија.

Погледнете го целиот разговор со Костадин Филипов и Кирил Илиев во видеото што следи:

Претходна статија

Вархеји на Твитер: ЕУ многу сериозно ги сфаќа бугарските грижи и тие сега се дел од преговарачкиот процес

Следна статија

(Видео) Ковачевски разговара со Петков и мавта со прст- Рама со нова серија навреди за Бугарија

Најново од Вести