(Видео) Ковачевски разговара со Петков и мавта со прст- Рама со нова серија навреди за Бугарија

//

Започна самитот ЕУ-Западен Балкан во Брисел. Главната камера на медиумскиот тим на ЕУ пред официјалниот почеток на состанокот ги „улови“ премиерите на Северна Македонија и Бугарија, Ковачевски и Петков во близок меѓусебен разговор. Она што можеше да се забележи е мавтањето со прст на Ковачевски пред Петков. Сепак, не можеше да се слушне за што точно разговарале, но сигурно е дека темата е блокадата на Бугарија за старт на преговорите на Северна Македонија со ЕУ.

Видеото видеото можете да го видите на следниот линк.

„Вие сте хаос, целосен хаос. Вие сте срам. Срамота е членка на НАТО да држи во заложништво две други земји на НАТО додека во дворот на Европа се води жешка војна. И, се разбира, не е пријатно да се види како 26 други земји покажуваат застрашувачка беспомошност, изјави премиерот на Албанија Еди Рама.

Претходна статија

(Видео)Кирил Илиев: Комунистичкиот наратив дека Бугарија била фашистичка земја треба да биде прекинат

Следна статија

Целосно исплатени субвенциите за тутун, објави Министерството за земјоделство

Најново од Вести