Вархеји на Твитер: ЕУ многу сериозно ги сфаќа бугарските грижи и тие сега се дел од преговарачкиот процес

//

Го повикуваме бугарскиот парламент и сите партии да ја исполнат својата обврска и да го вклучат предлогот за РС Македонија и Албанија на дневниот ред за одобрување денеска, како што е предложено. Ова на својот Твитер профил го објави еврокомесарот за проширување и соседска политика Оливер Вархеји.

Според него, претседателот на ГЕРБ Бојко Борисов „веќе покажал лидерство со поднесувањето на предлогот на маса“.

ЕУ ги прифаќа многу сериозно бугарските грижи и тие сега се дел од преговарачкиот процес. Моментот за одговорни одлуки е сега. Западниот Балкан треба да е дел од нашата Европска Унија. Ние ќе бидеме посилни заедно, пишува Вархеји.Претходна статија

Дали денеска Бугарија е „осамениот човек на Балканот“?

Следна статија

(Видео)Кирил Илиев: Комунистичкиот наратив дека Бугарија била фашистичка земја треба да биде прекинат

Најново од Вести

Ковачев: На местото на спомениците на окупаторската Црвена армија во Софија и во Пловдив да се постават споменици на Левски, Ботев, Гоце Делчев, Тодор Александров и Ванчо Михајлов

Бугарскиот европратеник од редовите на ГЕРБ-СДС Андреј Ковачев, даде интересна идеја за тоа што треба да