(Видео) Колев: Некој ветил кревање на ветото позади грбот на народот

//

Исклучително сум загрижен бидејќи некој позади грбот на целиот бугарски народ, вклучително и на делот што живее во РС Македонија, се обидува да најде некакво решение во 12 без 5. Ако ова решение е достоинствено, правично и гарантира неповратни процеси, не гледам причина зошто некој мора да го крие тоа до денес, 12 јуни.
Ова за Еуроњуз Бугарија го изјави Петар Колев, претседател на партијата Граѓанско демократска унија во Северна Македонија.

Тој праша зошто европските лидери чекале до 12 јуни за да предложат решение. „Можеби затоа што некој се обврзал дека ветото ќе биде укинато, но сега Европејците разбираат дека кој и да го ветил тоа едноставно ги излажал. Ова е најверојатно лидерот на Бугарија“, рече Колев.

Според него, пораките што германскиот канцелар Олаф Шолц ги упати во Скопје и Софија малку се разликуваат по содржина и по крајна цел. Според него, повеќе од јасно е дека постои сериозен интерес од страна на европските лидери РС Македонија да ги почне преговорите за членство во ЕУ. Што во голема мера совпаѓа со желбата на Бугарија и очекувањата на бугарските организации во Македонија двете земји да ги решат споровите. Но, една од клучните пораки од Консултативниот совет кај претседателот во јануари беше дека преговорите на РС Македонија со ЕУ ќе бидат водени од резултати, а не од рокови. Тука спаѓаат и резултатите во однос на почитувањето на правата на Бугарите во РСМ.

Речиси нема Бугарин кој не сака Македонија да стане членка на ЕУ и ние македонските Бугари најсилно сакаме тоа да се случи, вели Колев.

Но, прашањето е, што е ЕУ – дали е унија на вредности или унија на земји со нерешени прашања што би ја уништиле. За жал, имаме апсолутно регресивни резултати од властите во РСМ, кои секако веќе се слушаат низ целиот свет“, рече тој. Според Колев, трендот во односите постигнат по потпишувањето на Договорот за добрососедство се сменил откако РС Македонија ја постигна својата цел за членство во НАТО. Во времето кога Македонија ја обезбеди својата безбедност со влезот во НАТО, тамошната влада одлучи повеќе да се фокусира на популизмот. Стана јасно дека РСМ е земја која не ги исполнува добронамерните обврски кон Бугарија, додаде Колев.Колев ја оцени изјавата на албанскиот премиер Еди Рама, кој својот македонски колега Димитар Ковачевски го опиша како „премиер на иднината на Западна Бугарија“, како апсолутна провокација. Според него, ова не е негов прв обид за поткопување на односите меѓу Македонија и Бугарија, бидејќи Албанците имаат многу посериозни планови за РС Македонија и знаат дека доколку ја нема поддршката од Бугарија во геополитичката битка за Вардарот, Албанците би имале други позиции и перспективи. таму.

Во РСМ владее апсолутна неказнивост кон оние кои посегнуваат по бугарските симболи и Бугарија во целина, додаде Колев. Наметнувањето омраза кон Бугарија почнува уште од прво одделение на училиште.Претходна статија

(Видео) Одбележуваме 118 години од раѓањето на големиот бугарски поет Атанас Далчев

Следна статија

Премиерот Ковачевски предводи делегација на Владата во посета на Вселенската патријаршија

Најново од Вести