(Видео) Љ. Талев- наследникот на Шапкареви и Талеви: Менувањето на имињата на починати лица во Македонија е богохулство

///

„Да се ​​менува бугарскиот идентитет на веќе починати луѓе, како што тоа се прави во РС Македонија, е апсолутно богохулство“, изјави во интервју за БГНЕС, адвокат Љубомир Талев, кој е директен потомок на бугарскиот преродбеник од Македонија Кузман Шапкарев и близок роднина на писателот Димитар Талев.

„Дефинитивно не е правилно да се менува бугарскиот идентитет на луѓе кои веќе починале. Последните зборови на мојот прадедо Кузман Шапкарев, кој предвидувал какви времиња ќе дојдат, биле: „Драги мои, чувајте ја бугарштината во Македонија!“. Малку порано Шапкарев изјавил: „Ние, македонските словени сме Бугари и сакаме да останеме такви. Не сакаме странски кумови да не преименуваат“.

„Да се ​​менуваат имињата на починати луѓе е богохулство“, нагласува Талев.

Според него вклучувањето на Бугарите во Уставот на РС Македонија, е добар почеток во однос на намалувањето на тензиите меѓу Скопје и Софија.

„Но, ова е само почеток. Сите знаеме дека тоталитарните држави имат многу демократски устави, што се посветени на заштита на човечките вредности. Но, ако овие вредности не се почитуваат во секојдневната практика, нема да постигнеме ништо “, предупреди Талев.

„Апсолутно е задолжително да престанат да го користат говорот на омраза против Бугарија и се’ што е бугарско, истиот се наметнува кај децата во РС Македонија од најраното детство со образовниот систем, каде што Бугарите се нарекуваат фашисти и фашистички окупатори. „Мораме да тргнеме од таму, а потоа да продолжиме со искоренување на сите оние системски манифестации на насилство врз Бугарите со зачувана самосвест, кои очигледно се поддржани од властите во Скопје“, додава адвокатот.„Само тогаш ќе можеме да кажеме дека убавите зборови што ќе бидат напишани во преамбулата на македонскиот Устав станале дела“, нагласува Талев.

Според него, клучот за решавање на спорните прашања меѓу Софија и Скопје е „нашите браќа во РС Македонија да сфатат дека типичните ситни бугарски трикови нема да функционираат“.

„Имаме договор за соседство, кој беше потпишан во август 2017 година. Мора да се спроведе искрено и со добра волја. Ние не сакаме невозможни работи. Ние не ги тераме оние што биле измамени и им бил наметнат македонскиот идентитет по 1944 година да го негираат, ако искрено се чувствуваат така “, вели Љубомир Талев.

„Она што го сакаме е да не го градат нивниот идентитет преку крадењето на бугарското историско наследство и да не ги прогонуваат оние македонски Бугари, кои отворено во последниве години ја изразуваат својата бугарска национална свест“, рече наследникот на големите бугарски родови од Македонија Шапкареви и Талеви.

Претходна статија

Шилегов: Вие, граѓаните одлучувате каков град сакате, вие сте силата, ајде да се обединиме

Следна статија

Починати 15 лица, регистрирани нови 487 случаи на Ковид-19

Најново од Вести