|

(Видео) Напад на парадата на победниците во Супербол, жена е убиена, 21 ранет, тројца уапсени

Едно лице загина, а 21 лице беа повредени во напад во Мисури на крајот од победничката парада на Канзас Сити Чифс, кои го освоија овогодинешниот Супербол. Осум лица се здобиле со повреди опасни по живот, а седум се тешко повредени, а нивните повреди може да бидат и опасни по живот, соопштија властите.

Меѓу ранетите има и девет деца, но нивните повреди се такви што се очекува сите да закрепнат. Полицијата соопшти дека уапсила тројца осомничени во врска со пукањето.

Истрелите биле испукани западно од станицата Унион, железничка станица во центарот на Канзас Сити, каде што парадата завршила околу 14:00 часот по локално време. На лице место имаше илјадници луѓе.

Локалните извештаи велат дека играчите на Канзас Сити Чифс сè уште биле на сцената кога одекнале првите истрели. Престрелката ја натера толпата, вклучително и градоначалникот и членовите на неговото семејство, да побегнат за да се заштитат.

Шефот на полицијата во Канзас Сити Стејси Грејвс изјави дека полицајците веднаш реагирале на местото на настанот и брзо отвориле истрага. Пожарникарите влегле во акција и им пружиле помош на повредените.

Повеќе од 800 полицајци веќе беа на местото на настанот за да ја следат парадата, соопштија официјални лица. На прес-конференцијата по нападот, началникот на полицијата Грејвс рече дека биле застрелани вкупно 22 лица, од кои еден е мртов, а три лица се уапсени.

Градските власти не ги објавија имињата на ниту една жртва. Тие, исто така, не споделија никакви информации за осомничените уапсени, вклучително и потенцијален мотив

Полициски извор изјави за „Си-би-ес Њуз“ дека пукањето изгледало како резултат на расправија која станала насилна. Изворот рече дека не станува збор за тероризам. Полицијата соопшти дека го истражува мотивот и собира физички, но и дигитални докази. Тие побараа од сите сведоци или поединци со информации да контактираат со полицијата.

Слични Објави