(ВИДЕО) НАТО ВЕЖБА ДЕСАНТ, ВОЕНА ОПРЕМА ПОМИНУВА НИЗ БУГАРИЈА

/

Бугарското Министерство за одбрана денеска соопшти дека војска и воена опрема од Здружените сили на НАТО ќе поминат низ територијата на земјата со многу висок степен на готовност за да учествуваат во вежбата „Цврст бранител – 21″ („Steadfast Defender – 21), јавува Слободен печат.

Повеќе од 400 војници, борбена и помошна опрема од Здружените сили на НАТО со многу висок степен на готвност од денеска ќе бидат преместенувани од Турција и Албанија во Романија, минувајќи низ Бугарија за да се приклучат на вежбите на Алијансата „Цврст бранител – 21″ и „Благороден скок – 21″ (Noble Jump – 21). Тие ќе бидат придружувани од Воената полициска служба, а за оваа цел граничните пунктови на Бугарија со Турција, Србија и Романија се подготвени за преминувањето на воена опрема и единици на НАТО кон Романија.

Целиот напис прочитајте го овде.Претходна статија

Д-Р ПЕТЛИЧКОВСКИ: ЗА ДА ИМАМЕ КОЛЕКТИВЕН ИМУНИТЕТ, ТРЕБА ДА СЕ ВАКЦИНИРААТ ПОЛОВИНА ОД ГРАЃАНИТЕ ШТО НЕ ПРЕЛЕЖАЛЕ КОВИД-19

Следна статија

ПОСКАПУВААТ БЕНЗИНИТЕ И ДИЗЕЛОТ

Најново од Вести