(Видео) Ноев: Русија ги зајакнува нападите врз Бугарија заради поделеноста во земјата

///

Бугарија во последните години демонстрира една подреденост, едно вазално однесување за жал, демонстрира потчинетост кон Москва или барем создава таков впечаток, изјави експертот за национална безбедност и поранешен Министер за одбрана на Бугарија, Бојко Ноев. Според него има три работи што се индикатори за тоа: Односот кон санкциите, трговијата со Гас Пром и воената помош за Украина.

„Неодлучната позиција на Бугарија по тие три прашања и дава основ на Русија да врши притисок врз нас и по други теми. Бугарија треба да стави крај на таквото однесување“, изјави Бојко Ноев.

Целото интервју погледнете го во видеото што следи:Претходна статија

Невладини организации на граѓани на РС Македонија со бугарска национална самосвест со осуда за нападот врз „Цар Борис III“ во Охрид

Следна статија

Каде е царот-граѓанин Симеон Сакскобургготски?!

Најново од Вести