|

(Видео) Нова несреќа на американските железници, воз излета од шините

Товарен воз во јужен Норфолк излета од шините во близина на Спрингфилд, Охајо.

Инцидентот се случил во саботата, еден месец откако друг воз со кој управуваше истата компанија излета од шините во Источна Палестина, Охајо, предизвикувајќи големо излевање на токсични материи.

Овој пат во возот немало опасни материи, се вели во соопштението на компанијата.

– Нашите екипи се на пат кон местото на несреќата за да започнат со операции за чистење – соопштија од компанијата.

Another train derails in Ohio

Details: https://t.co/AtFEO08oJb pic.twitter.com/cF2wIinrYO

— RT (@RT_com) March 5, 2023

Во инцидентот нема загинати или повредени. На жителите на оддалеченост од 300 метри од местото на несреќата им било кажано да се засолнат „како мерка на претпазливост“, соопшти локалната агенција за управување со вонредни состојби.

Помеѓу 20 и 30 од 212 вагони во возот излетале од шините околу 17 часот на државната рута 41, објави „Спрингфилд њуз“, цитирајќи ги службите за итни случаи на местото на настанот.

Делови од Спрингфилд, наводно, останале без струја откако во несреќата биле оштетени далноводите.

Сведок, чиј автомобил бил паркиран во близина на железничкиот премин, успеал да ја сними несреќата.

– Бев таму и пуштав музика на телефонот, а потоа слушнав силен тресок. Кога го слушнав ударот, имаше разни делови и метал кои пукаа од под автомобилот и тогаш почнав да снимам – се присетува тој.

Во меѓувреме, операцијата за чистење сè уште е во тек во градот Источна Палестина, Охајо, каде што 38 вагони, вклучително и 11 со винил хлорид и други опасни материјали, излетаа од шините на 3 февруари, предизвикувајќи голем пожар и излевање на хемикалии.

Досега, повеќе од 700 тони загадена почва и повеќе од 7,5 милиони галони течност се собрани од местото на несреќата, соопшти Агенцијата за заштита на животната средина во Охајо претходно оваа недела, додавајќи дека останува уште многу работа да се заврши.

Државните и федералните власти инсистираа дека воздухот и водата се безбедни за жителите на Источна Палестина. Сепак, дел од мештаните изјавија дека не се чувствувале добро по несреќата.

Одделот за природни ресурси во Охајо соопшти дека најмалку 45.000 животни, сите форми на воден свет, умреле на неколку милји од несреќата.Слични Објави