|

(Видео) „Видов пожар и втрчав во зградата“: Очевидци се обиделе да го изгаснат пожарот, децата починале на лице место

Четири деца на возраст од шест месеци до пет години се задушиле од чад во населбата Јалија во Нови Пазар, кога избувнал пожар во стан на првиот кат од зградата.

Според неофицијални информации, четири деца биле пронајдени мртви во станот.

Таткото на повредените деца е тешко повреден, со изгореници од втор, трет и четврти степен на 45 проценти од површината на телото. Повредената жена е исто така во тешка состојба – 18 отсто од телото и се покриени со изгореници од втор и трет степен.

Како што пишува А1-нет, сите четири деца починале на лице место, па лекарите можеле само да констатираат смрт.

Двајца случајни минувачи го забележале пожарот и заедно со соседите тргнале да помогнат, но поради силниот пожар не можеле доволно да се приближат.

– Го видов пожарот, ја отворив вратата и видов двајца момци како трчаат горе. Пожарот бил во ходникот. Го скршивме стаклото за да го земеме противпожарниот апарат и се качивме горе. Брзо дојдоа противпожарната служба, брзата помош и полиција – изјави еден од очевидците на пожарот.Слични Објави