|

Пукање во САД, најмалку 5 лица ранети во Лос Анџелес, некои се во критична состојба

Најмалку пет лица се ранети во пукање на плажа во Лос Анџелес, недалеку од саемот за оружје што го одржува локалната полиција, јавуваат американските медиуми.

Пукањето се случило во 17:44 часот по локално време (02:44 часот хрватско) на плажата Ројал Палмс во областа Сан Педро.

Брза помош превезе четири лица со прострелни рани во локалните болници. Околу 19.00 часот полицијата дознала дека петтата жртва во болница ја однел пријател. Од полицијата велат дека дел од повредените се во стабилна, а други во критична состојба.

Осомничениот побегнал со автомобил од местото на настанот, но се уште не е уапсен. Саем на кој можеше да се купи полициско оружје одржа локалната полиција.

„Трагично иронично е што денеска бевме домаќини на откуп на оружје недалеку од местото на престрелката“, соопшти полицијата.

Плажата Ројал Палмс во Сан Педро, западно од островот Терминал и пристаништето Лонг Бич, ќе биде затворена во очекување на истрагата.

Слични Објави