|

(Видео) Пендаровски со свечени почести ја пречека словенечката претседателка Наташа Пирц Мусар

Претседателот Стево Пендаровски ја пречека претседателката на Словенија, Наташа Пирц Мусар, која престојува во официјална посета на Македонија.

Пендаровски и Пирц Мусар одржаа тет-а-тет средба по што следуваше пленарен состанок на двете делегации.

Во фокусот на разговорите се севкупните билатерални односи меѓу Македонија и Словенија и можностите за нивно унапредување, европската перспектива на нашата држава, како и состојбите во поширокиот регион, во контекст на војната во Украина, велат од кабинетот на претседателот Пендаровски.

По завршувањето на пленарниот состанок на делегациите, предвидено е претседателот Пендаровски и претседателката Пирц Мусар да одржат заедничка прес-конференција.
Видеото погледнете го ТУКА

Слични Објави