(Видео) Петар Колев: Не се сомневаме дека Петков ќе ги поддржи барањата на Бугарите во РСМ

///

Бугарите во РС Македонија не се сомневаат дека бугарскиот премиер Кирил Петков ќе ги поддржи нивните барања. Ова го изјави Петар Колев, претседател на партијата Граѓанско Демократска Унија (ГДУ), одговарајќи на прашање на БГНЕС за целта на нивната посета во Бугарија.

„Денеска сме во Софија за да добиеме информации од прва рака, од бугарската влада, од бугарскиот претседател од бугарското народно Собрание. Овие преговори одлучуваат за нашата судбина и за судбината на нашите деца, дали тие ќе продолжат да живеат како втора категорија граѓани или ќе станат полноправни и рамноправни граѓани во сопствената земја РСМ. Се решава судбината на нашето историско минато и културно-историското наследство во Македонија“, нагласи Колев, пренесува БГНЕС.

Тој изјави дека Бугарите во РСМ повеќе не прифаќаат рушење на спомениците на нивните дедовци, не прифаќаат нивните деца на училиште да бидат индоктринирани со антибугаризам и омраза кон Бугарија.

„Не прифаќаме никој на училиште да им всадува на децата дека нивните предци биле Татари, фашисти, окупатори и најголеми непријатели на Македонија. Затоа денеска сме тука да дознаеме дали нашите ставови имаат поддршка од бугарската влада и бугарското народно собрание, бидејќи стана јасно дека таква поддршка имаме и од претседателот“, рече Петар Колев.

Запрашан дали има сомнежи дека бугарската влада нема да ги заштити нивните права за време на разговорите, Петар Колев рече: Немаме дилеми, ниту сме убедени. Затоа сме тука и се надевам дека во 17.00 часот ќе добиеме конкретен одговор од бугарскиот премиер.Тој додаде дека претседателот Румен Радев продолжува да ги поддржува нивните барања во врска со промената на Уставот и еднаквоста во РС Македонија.

„Стана јасно дека претседателот продолжува да го поддржува нашето барање за промена на учебниците и одразување на историската вистина таква каква што е. Сите овие промени, според нас, треба да се случат пред почетокот на преговорите на Скопје за членство во ЕУ, особено промената во Уставот и внесувањето на Бугарите како државотворен народ во РСМ“, изјави Колев.

Претходна статија

Арсовска: Проектот за Универзална сала не е безбеден за граѓаните, затоа се стопирани градежните работи

Следна статија

СДСМ: Арсовска со лаги го правда своето неработење

Најново од Вести