|

(Видео) Порој во Грција носеше жена, ја спаси случаен минувач

Откако бурата Даниел ја опустоши Грција, од понеделникот на социјалните мрежи кружат снимки од катастрофалните поплави во земјата. Започна лизгање на земјиштето, уништени се електричните столбови, а порои однесоа десетици автомобили.

Пред тоа на северот на Грција беснееја пожари во кои имаше и загинати.

На една од снимките од поплавите во Атина се гледа порој кој носи жена. Жената се обидува да се задржи за сообраќаен знак, а на помош и пришол случаен минувач кој ја спаси.

Метеоролошката служба на Грција објави дека земјата е погодена од најекстремните временски појави во однос на врнежите откако се води евиденција.

Μετρό Ευαγγελισμός pic.twitter.com/h7x43lj4Uy

— meuten (@s_txvd) September 6, 2023

Во Грција, полицијата го затвори сообраќајот во централниот град Волос, блискиот планински регион Пелион и туристичкиот остров Скијатос, бидејќи рекордните дождови предизвикаа најмалку еден смртен случај, а автомобилите беа однесени од поплави.

#BREAKING #Greece left grappling with #Floods after #Storm #Daniel‘s torrential #Rain follows summer #Wildfires.#StormDaniel #Floodings #GreeceWildfires #tognews #todayonglobenews #todayonglobepic.twitter.com/6Pn73YMIUmpic.twitter.com/4fa9yl2C9Mpic.twitter.com/QNrgX3I13d

— Today On Globe (@TodayOnGlobe) September 6, 2023

Пожарникарите соопштија дека еден маж загинал во близина на Волос кога врз него паднал ѕид. Пет лица се водат како исчезнати, најверојатно однесени од поплавата.

Basaksehir National Library
Flash floods devastated some districts in Türkiye’s largest metropolis Istanbul late Tuesday.Two people were killed. #İstanbul #Turkey #Storm #Başakşehir #yağmur #turkey #BreakingNews #basaksehirspor #rain #LatestNews #latestnewsupdate #اسطنبولpic.twitter.com/yx93fLjG4l

— Chaudhary Parvez (@ChaudharyParvez) September 6, 2023

Властите испратија предупредувања преку мобилни телефони до неколку други области во централна Грција, предупредувајќи ги луѓето да останат во своите домови.Слични Објави