(Видео) Проф. Кирил Топалов: Не можам да прифатам дека мојот дедо кој се борел за Македонија и Бугарија не бил Бугарин

///

„Јас не можам да прифатам дека мојот дедо, кој учествувал во борбите за црковна независност, во Илинденското востание, во Балканските војни и во Првата светска војна и гинел за Македонија како дел од Бугарија… Јас не можам да прифатам дека тој не бил Бугарин“, изјави проф. Кирил Топалов, член на мешовитата македонско-бугарска комисија за историја во емисијата „Панорама“ на Бугарската национална телевизија.

Во однос на содржината на учебниците во РС Македонија, проф. Топалов е дециден дека и покрај разговорите во комисијата во нив ништо не е сменето.

„Како за неколку месеци успеаја да ги објават своите учебници и да се ослободат од сè што е поврзано со антиката и сите нивни лаги, а ние разговаравме 3 и пол години со нив и тие не ги сменија содржините во нивните учебници, во кои се вели дека ние сме Татари, Турци и Монголи, фашисти, окупатори и така натаму? “, вели Топалов.Претходна статија

СДСМ: За нас зборот е збор, ја вративме дневната евтина тарифа за струјата

Следна статија

Ѓукановиќ: Вучиќ го возобновува режимот на Милошевиќ, Српската црква штити фашистички цели

Најново од Вести

Заев и Бочварски на патот Пробиштип-Крупиште: Изградбата и рехабилитацијата на патиштата е приоритет заради поврзување на регионите и за побрз економски развој

Голем број инфраструктурни проекти се изведуваат со засилено темпо и да ги испочитуваат роковите за исполнување