|

(Видео) Пропагандистот на Путин: Ќе започнеме нуклеарен напад врз земјата што ќе го уапси Путин

Пропагандистот на Путин Владимир Соловјов повика да се нападне секоја земја со нуклеарно оружје што ќе се обиде да го уапси рускиот претседател Владимир Путин поради наредба издадена од Меѓународниот кривичен суд (МКС).

Соловјов во неговата емисија директно не го спомнал налогот на МКС за апсење на Путин, но ја споменал руската комесарка за правата на децата Марија Лвов-Белова, по која исто така била издадена потерница на МКС.

On last night’s show, Solovyov didn’t spell out explicitly that The Hague had issued an arrest warrant for Putin (he did mention Lvova-Belova by name), but warned that any country that dare even declare its intention to detain the Russian president would be nuked pic.twitter.com/0S7GUpfUyJ

— Francis Scarr (@francis_scarr) March 20, 2023

Соловјов го започнал својот говор осврнувајќи се на неодамнешната изјава на германскиот министер за правда Марк Бушман за наредбата на МКС.

„Германија ќе биде обврзана да го уапси претседателот Путин веднаш штом тој ќе влезе на германска територија и ќе го предаде на МКС“, изјави Бушман.

„Генерално, секоја структура или која било држава што ќе се осуди  – како германското ѓубре од министер што рече дека ќе се обидат да ја докажат (одлуката)… Само да знаете, секој обид да се спроведе тоа е изглед на војна!“, рече Соловјов.

„Тоа бара итен нуклеарен напад врз таа земја! Итно! Односно, секој обид да се стори тоа, да се оди против волјата на рускиот народ, што е многу јасно изразена, мора да резултира со ракетен напад“, продолжи тој. Потоа повторно му се закани на германскиот министер Бушман.

„И тој идиот, министерот за правда, треба да се запознае со ракетите „Сармат“, рече тој, мислејќи на руските интерконтинентални балистички ракети кои можат да носат повеќе од десетина нуклеарни боеви глави. Секој од луѓето кои сметаат дека е легитимно да го прави тоа што го направил треба да одговара!“, заклучи Соловјов.

Слични Објави