(Видео) Радев: Историјата не е само мртво минато, затоа мора да се потсетиме на Ботев, Гоце Делчев, полковникот Борис Дрангов и хероите кои загинаа крај реката Черна и Дојран

//

Историјата не е мртво минато и почитта кон неа не е само ритуал. Историјата е утробата во која сме родени, која не обликува како луѓе, историјата е она што го наследуваме, некогаш како товар, друг пат како достоинство. Но, нишката кон заедничкото минато е она што не прави нација. Ако дозволиме да исчезне во заборавот, ако дозволиме некој друг да го препише нашето минато, ќе ги уништиме нашите домови и ќе се осудиме на тажната судбина на многу народи кои сега бараат засолниште преку миграцијата. Ова го изјави бугарскиот претседател Румен Радев во своето обраќање по повод Денот на Ботев и на загинатите за слободата на Бугарија, на одбележувањето што се одржа во бугарскиот град Враца.

„Затоа мора да се потсетиме на Ботев и Априлците од 1876 година, Гоце Делчев и Илинденците од 1903 година, полковник Дрангов и хероите кои загинаа покрај реката Черна и Дојран. Меморијата и јазикот не може да се тргуваат за тековни цели. Тие се нашата суштина. Слободата освоена со жртва мора да се брани со мудрост и достоинство денес“, изјави Радев.Претходна статија

Почна кампањата „Подај рака и промени живот – стани згрижувач“ – потребен поголем број на згрижувачки семејства

Следна статија

Сончево и топло време со температура до 35 степени

Најново од Вести