(Видео)Режисер од Бугарија со документарен филм ги разоткрива лагите прикажани во филмот „Трето полувреме“ на Дарко Митревски

//

Документарниот филм „Последното полувреме“ треба да ги затвори сите полувремиња меѓу Бугарија и РС Македонија. Ова во интервју за БГНЕС го изјави режисерот, продуцент и писател Степан Полјаков.

„Последното полувреме“ е приказна за фалсификувањето на историјата. Документарецот ја раскажува вистинската приказна за фудбалскиот натпревар помеѓу Левски и скопска Македонија, одигран во март 1942 година. Натпреварот го добиле играчите на Левски со 3-0. Интересен детал е што во тој момент натпреварите започнувале со нацистички поздрав, но еден од тимовите го одбил тоа и останал со рацете прилепени за телото.

Овој морален подвиг среде Втората светска војна, кога нацистичката машина била во својот врв, го извеле играчите на „Левски“… Меѓутоа, оваа вистина е искривена во современиот македонски игран филм „Трето полувреме“, во кои Бугарите се претставени како нацистички чудовишта.

„Нашиот филм се вика „Последно полувреме“ за да ги затвори сите полувремиња меѓу нас и РС Македонија. Во него покажавме вистински снимки. Во тоа време нашиот клуб „Левски“ и нашиот клуб „Скопје“ одиграа натпревар за нашето домашно првенство, фудбалерите на Левски одбиваат да кренат рака за нацистички поздрав, тоа го прават момците од клубот „Македонија“. Се креваат раце за нацистички поздрав во Берлин, Рим, Виена, па дури и Лондон, само во Софија рацете се надолу. Бугарија е ослободена од фашизмот“, нагласува Степан Полјаков.

Според него, обидот на „Третото полувреме“ и на современите македонски политичари да ги претстават Бугарите како фашисти и нацисти е смешен. Тој е категоричен дека треба да се зборува за луѓето, како играчите на Левски, кои многу ризикувале одбивајќи да ги кренат своите раце.

„Овие луѓе во извесна смисла се херои кои ние денес не ги препознаваме, треба да зборуваме за овие луѓе, а не за глупостите во Македонија“, рече Степан Полјаков.Уште една измама во македонскиот филм е поврзана со животот на тренерот на Скопје, познатиот унгарски Евреин Илеш Шпиц. Од депортација го спасил претседателот на фудбалскиот клуб Димитар Чкатров. Тој е бугарски револуционер, деец на ВМОРО и еден од организаторите на Македонската патриотска организација, која ги обединува македонските Бугари во САД и Канада. Чкатров бил застрелан од српско-македонските комунисти во 1945 година.

„Го спасуваме Илес Шпиц. Мора да има некролог со се што е напишано на него, а овој човек нема таков некролог, би сакал некогаш да се сретнам со режисерот на „Трето полувреме“ и да го прашам како спие“, рече Полјаков.

Во моментов се подготвува англиска верзија на „Последното полувреме“. Наратор е еден извонреден британски актер – Тери Рандал. Тој беше малку засрамен кога мораше да ги прочита редовите за фашистичката партија во Британија, која имаше сериозни обожаватели на островот во 1930-тите. „Тој ги прочита овие редови и не стана национален предавник. „Нашата желба е филмот да излезе во странство и вистината да се види низ целиот свет“, рече Пољаков.

Според него, РС Македонија во моментов удира во ѕид.

„Македонците не разбираат дека колку полошо зборуваат за Бугарија, толку повеќе скокаат врз самите себе. Имам пријатели Македонци, тие не се тоа што се зборува во официјалната пропаганда“, изјави режисерот на „Последно полувреме“.

Претходна статија

Земјоделците можат да аплицираат за финансиска поддршка за набавка на системи за наводнување

Следна статија

199 сообраќајни прекршоци во Скопје, 41 за брзо возење

Најново од Вести