|

(Видео) Русија со дронови ја нападна Украина, три лица загинаа во Одеса

Руско беспилотно летало погоди комерцијална област во украинското црноморско пристаниште Одеса, при што загинаа три лица, соопшти украинскиот воен и регионален гувернер Олех Кипер. Војската соопшти дека Русија лансирала 31 беспилотно летало во Украина во текот на ноќта, а противвоздушната одбрана уништила 23 од нив.

Во објава на апликацијата за пораки Телеграм, војската на Југот рече дека пресретнала девет беспилотни летала, но еден паднал во област во близина на пристаништето, предизвикувајќи пожар. Пожарникарите извлекоа едно тело и рекоа дека луѓето можеби се уште се под урнатините додека екипите за итни случаи се борат да го локализираат пожарот. Обезбедувањето од зградата е спасено неповредено, се вели во објавата.

„Телата на уште две лица беа пронајдени под урнатините“, рече Кипер, регионалниот гувернер, на Телеграм. Од непријателскиот напад загинаа вкупно три лица. Војската соопшти дека во нападот биле користени и проектили, но не погодиле ниту една цел. Фотографиите објавени од војската покажуваат голема штета на зградите во областа и спасувачките тимови кои поминуваат низ урнатините.

Во централниот град Днипро, руско беспилотно летало удри во повеќекатната станбена зграда, при што беа повредени осум лица, изјави регионалниот гувернер. Серхи Лисак, гувернерот на регионот Дњепропетровск, на Телеграм напиша дека потрагата траела цела ноќ и дека другите жители можеби се уште се под урнатините.Слични Објави