Видео: Рускиот амбасадор во Полска испрскан со црвена боја

/

Амбасадорот на Русија во Полска, Сергеј Андрејев, денеска бил нападнат додека се обидувал да положи цвеќе на воените меморијални гробишта на советските војници во Варшава, кога тој, неговата сопруга и група дипломати што го придружувале биле испрскани со црвена боја, пренесува ТАСС.

Амбасадорот не продолжил кон спомен-обележјето. Полицијата, која пристигнала на местото на настанот неколку минути подоцна, ги опколила дипломатите и им помогнала да стигнат до автомобилот.Претходна статија

(Видео) Група бугарски патриоти им ја расипаа „забавата“ на бугарските русофили и комунисти пред споменикот на окупаторската Црвена армија во Софија

Следна статија

Русите ја гранатираат Одеса, тврди украинската армија

Најново од Вести