ВИДЕО: СЕ ПРОДАВА КУЌАТА НА ПЕЈО ЈАВОРОВ ВО СОФИЈА

///

Се продава на аукција куќата-музеј на големиот поет и револуционер Пејо Јаворов во Софија. Причина за тоа се големиот број хипотеки од приватните сопственици кои ја поседувале куќата. Во куќата Јаворов живеел со својата сопруга Лора Каравелова. Куќата се оценува на близу 1 милион и 600 илјади лева (800 илјади евра). Директорот на комплекс „Литературен музеј“, Атанас Карпалов се надева државата да го спречи повторното продавање на куќата. Повеќе за случајот погледнете во видеото што следи:

Претходна статија

ТЕШКО ПОВРЕДЕНИ ДВАЈЦА ВОЗАЧИ: СООБРАЌАЈКА НА ПАТОТ ПРИЛЕП- КРУШЕВО

Следна статија

ВМРО-ДПМНЕ: НАМЕСТО ДА ГОНАТ КРИМИНАЛ, ИНСТИТУЦИИТЕ ПО НАЛОГ НА ЗАЕВ ВРШАТ ПРИТИСОЦИ ВРЗ НОВИНАРИ

Најново од Вести